go up
Jo Kebriel Nor (Vestbyen Svømming), Gabriel Steen (Trondhjems SLK) og Leo Helme (Harstad SK)

NM-kortbane 2024 – oppløftende for norsk parasvømming

NM kortbane i Bodø – 4 dager med svømming med Norges beste svømmere.  For parasvømmerne har det vært et oppløftende mesterskap og Morten Eklund, ansvarlig for NextGen-gruppen (satsingsgruppe unge parasvømmere) håper og tror vi kan ha mye bra å se fram til i årene som kommer:

« Totalt 20 svømmere fra 17  klubber og halvparten av de er under 18 år. 12 av svømmerne tok medalje(r), det ble en rekke personlige rekorder og det ble satt tre norske rekorder. Det er oppløftende å se at det jobbes så godt og målrettet i mange av klubbene og jeg håper og tror at både svømmere og klubber reiser hjem med økt motivasjon til videre satsing.»

Hedvik Opheim (t.h.) fra Lillesand, beste kvinnelige parasvømmer. Her sammen med Astri Lillebø Walsh fra Aalesunds SLK

Beste parasvømmer ble, ikke overraskende, Gabriel Steen fra Trondhjems SLK (se bilde øverst, Gabriel i midten samme med Jo Kebriel Nor, Vestbyen Svømming (t.v. og Leo helme, Harstad SK t.h.) Han reiste hjem med beste oppnådde enkeltprestasjon, to norske rekorder og 7 gull av 7 mulige. Imponerende!

En annen svømmer som imponerte var Hedvig Opheim fra Lillesand IL. Hun var med på sitt første kortbane-NM og ble beste kvinnelige svømmer, både i enkeltprestasjon og i antall medaljer. Hun reiste hjem med 4 gull, 1 sølv og 1 bronse.

En annen svømmer vi garantert kommer til å se mer av framover, er Leo Helme fra Harstad SK. 14-åringen var også debutant på kortbane-NM. Han var kvalifisert til og stilte på hele 7 øvelser og reiste hjem fra Bodø med 4 bronsemedaljer. Om litt over 2 uker er det Nordisk Mesterskap i Vejle i Danmark – og da får han også prøve seg utenfor landets grenser.

Morten vil ikke trekke fram enkeltprestasjoner eller svømmere fra NM, men:  «Det var mye bra svømming. I flere av øvelsene på herresiden var det fulle heat og på 50m fri var det både forsøk og finale. Det er med og skjerper konkurransen. Ta også med at mange av svømmerne er inne i en hektisk periode med NM denne helga, Åpen parasamling neste helg og Nordisk Mesterskap fra 1.-3. desember. Her har vi med 8 parasvømmere og flere av de har potensiale for et godt mesterskap. Det er altså mye å glede seg til framover,» avslutter en fornøyd Morten Eklund.

Så er det vel verdt å ta trekke fram den alltid like blide Marcus Haus. Det ble ingen medaljer på han på dette NM, men det ble en liten feiring likevel, sammen med gode svømmevenner. Svømmeren fra Eid var med på sitt 25 NM. Så vet vi at han har en rekke NM-medaljer fra tidligere i sin samling. En imponerende innsats gjennom mange år -så håper vi Marcus er klar for flere stevner og mesterskap!

Viser feiring av Marcus Haus sin 25. NM-deltakelse. Marcus sammen med flere andre parasvømmere.

Feiring av Marcus Haus sin 25. NM-deltakelse

X