go up

BSF – en viktig arena for norske utøvere

I helgen blir det svømmefest i Bergen når Bergen Swim Festival åpner dørene for noen av Norges og verdens beste svømmere.

Bergen Swim Festival (BSF) er den største internasjonale svømmekonkurransen i Norge og arrangeres av Stevne Bergen, med landslagssvømmer Markus Lie som daglig leder. Med 837 deltakere, 117 klubber og 16 nasjoner ligger alt til rette for spennende og tette dueller i samtlige øvelser, inkludert para.

Arild Tveiten, sportssjef i Norges Svømmeforbund (NSF), ser Bergen Swim Festival som en god mulighet til å danne seg et overblikk over nivået til de norske utøverne sammenlignet med internasjonale navn, som for eksempel den australske OL- og VM-gullvinneren Kyle Chalmers.

Jeg gleder meg til å se svømming på høyt nivå, og ikke minst til å se hvor de norske utøverne står akkurat nå. BSF er en viktig arena for norske utøvere til å vise seg frem, og en av de siste mulighetene for kvalifisering til U23-EM og Junior-EM. Derfor forventer jeg også at de beste utøverne er i veldig god form og presterer på et høyt nivå, sier sportssjefen.

Unge utøvere får måle seg mot de beste

For de yngste utøverne er BSF en unik mulighet til å måle seg mot nasjonale og internasjonale konkurrenter på hjemmebane i Bergen. Her får de sjansen til å se og oppleve utøvere som er vant til å konkurrere på de største internasjonale arenaene på nært hold. De kan dermed se hvor raskt de svømmer, og hvordan de opptrer i konkurransesammenheng. Dette kan bidra til økt motivasjon for videre arbeid i klubbene, og dermed heve nivået på norsk svømming generelt.

BSF er ekstremt viktig for satsende utøvere i Norge. BSF passer godt inn i kalenderen med tanke på krav til internasjonale konkurranser, og i tillegg får utøverne muligheten til å måle seg mot internasjonale konkurrenter på hjemmebane, sier Tveiten.

Bergen Swim Festival arrangeres i Alexander Dale Oen Arena (AdO Arena) 4.-6. april. For mer informasjon, se HER.

X