11. Men 100 m freestyle
12. Women 100 m freestyle
13. Men 100 m butterfly
14. Women 100 m butterfly
15. Men 50 m breaststroke
16. Women 50 m breaststroke
17. Men 100 m Individual Medley
18. Women 100 m Individual Medley
19. Men 4x50 m medley relay
20. Women 4x50 m medley relay

  Open Nordic Masters Championships
  2.-03.10.04  Espoonlahti, Finland  25 m
  Laaksolahden Viri and Poseidon

11. Men 100 m freestyle


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Niklas Egmar            75 SKK             26,70    56,94  704
   2. Jori Johansson          77 Poseidon        27,25    57,12  685
   3. Hannu Korhonen          79 MaU             27,26    59,40  599
   4. Pasi Helasuo            76 Poseidon        28,47    59,67  606
   5. Jan Zapasnik            79 MaU             28,85  1:01,00  553
   6. Oskari Westerholm       75 Poseidon        39,76  1:28,24  189
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Samuli Ikävalko         70 Koo-Vee         28,18    58,52  685
   2. Sami Wahlman            73 Poseidon        27,85    58,76  654
   3. Martin Lönnqvist        71 Poseidon        34,64  1:13,98  335
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Mats Norlin             65 SKK             27,29    56,14  828
   2. Juha Vepsäläinen        67 Simmis          27,62    57,42  752
   3. Veijo Tolonen           67 KKuhat          29,36  1:00,39  647
   4. Timo Narumo             69 LaVi            29,15  1:00,73  620
   5. Aldis Abolinsh          66 Kipsala         29,74  1:03,05  576
   6. Marko Lysmä             65 LaVi            29,90  1:03,64  568
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Janne Virtanen          64 LaKa            26,36    54,47  919 SE
   2. Simo-Pekka Torsti       60 LaVi            28,49  1:00,60  712
   3. Juha Pakkanen           60 Poseidon        30,86  1:03,91  607
   4. Ahti Uusivuori          60 PUS             30,52  1:04,88  580
   5. Kari Kujala             61 SiWa            31,93  1:07,74  501
   6. Pertti Rasilainen       64 S.C.P.          31,38  1:10,97  416
   7. Veikko Ruohonen         64 KIS             35,60  1:17,12  324
  Hylätyt :
      Holm Dietz              62 HSG Uni     Vilppilähtö
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Ilkka Arola             59 Kajo            27,89    57,88  831
   2. Edgars Ozolinsh         59 Kipsala         28,00    58,37  810
   3. Jarmo Miinin            56 JoUS            29,53  1:02,18  709
   4. Bo Fogelberg            57 Hellas          30,37  1:02,92  671
   5. Toomas Haggi            57 U-Club          29,97  1:03,37  657
   6. Seppo Hytönen           56 SWIM            32,34  1:07,49  555
   7. Ove Morin               56 Hellas          33,33  1:10,50  487
   8. Atte Kaartinen          59 HSS             36,15  1:17,24  350
   9. Sulevi Pellinen         56 HOT             40,24  1:24,99  278
  10. Richard Brooke          58 HSS             46,38  1:46,76  135
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bo Ljungberg            45 Hellas          31,81  1:04,63  824
   2. Aleksandr Bashmakov     49 Moskova         31,58  1:04,95  728
   3. Markku Makkonen         48 SUS             31,83  1:06,45  697
   4. Tauno Vuoristo          49 TuU             32,68  1:07,06  661
   5. Timo Merikoski          46 S.C.P.          32,27  1:08,17  682
   6. Risto Raitio            47 Poseidon        33,00  1:11,77  568
   7. Rafik Neuman            48 S.C.P.          35,66  1:15,49  476
   8. Raimo Hiltunen          46 Poseidon        37,10  1:17,04  472
   9. Matti Väätänen          47 LaVi             0,0   1:26,61  323
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Martti Lampinen         41 SWIM            32,43  1:07,71  812
   2. Espen Engebretsen       40 Drammen         34,12  1:10,99  730
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Peter Bergengren        38 Hellas          32,87  1:06,15  971
   2. Matti Nieminen          35 PoPy            41,07  1:25,43  509
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bo Amnell               33 Hellas          38,05  1:17,03  759
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Teuvo Länsiharju        28 PiTU            44,88  1:42,81  415

12. Women 100 m freestyle


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Kaisa Tuomala           78 TaTU            30,58  1:03,65  704
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Åsa Vikander            70 Hellas          29,13  1:02,73  798
   2. Päivi Korpela           74 SeUi            31,35  1:05,77  662
   3. Grith Sigsgaard         72 BS               0,0   1:06,58  652
   4. Jaana Sinervuo-Tarula   72 Poseidon        32,34  1:06,76  647
   5. Anu Taivainen           71 LaVi            34,12  1:12,43  512
   6. Anne Christine Wettre   73 Skedsmo         35,44  1:13,69  476
   7. Irina Kantonistova      70 LaVi            34,42  1:13,93  487
   8. Imke Höfling            70 TT Aquaterra    36,67  1:14,97  467
   9. Saija Tynkkynen         71 SiWa            42,26  1:28,28  283
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Petra Rantala           69 LD-LD           31,19  1:05,25  717 SE
   2. Johanna Kara            65 LaVi            32,58  1:07,91  671
   3. Hannamari Pesonen       67 Ve              33,39  1:11,50  559
   4. Sari Luoto              67 Poseidon        37,13  1:17,38  441
   5. Sanna Lauslahti         66 LaVi            41,88  1:28,95  294
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Tuija Riutta            64 SiWa          1:30,89  1:11,03  595
   2. Leena Brooke            60 HSS           1:26,27  1:12,35  600
   3. Maikki Torsti           63 LaVi            37,28  1:15,02  513
   4. Marika Polvi            63 Ve              38,87  1:23,25  375
   5. Eeva Kirjavainen        62 Ve              40,83  1:26,45  340
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Irma Reunanen           59 Poseidon      1:14,77  1:14,77  553
   2. Taina Miekka            59 PUS             38,73  1:17,91  489
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Marjatta Hara-Pietilä   51 Ve              36,81  1:17,00  597
   2. Lena Johansson          54 NKK              0,0   1:22,15  460
   3. Eeva Hara-Lindström     53 Ve              38,91  1:22,50  464
   4. Kirsti Kanerva          52 PUS             38,68  1:22,63  472
   5. Sirpa Visakoski         52 TurUS           39,73  1:22,81  469
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Margareta Rainer        49 Hellas          33,97  1:09,87  839
   2. Pirkko Siikarla         46 PUS             46,17  1:33,34  381
   3. Pirjo-Leena Pitkänen    45 SWIM            45,51  1:38,04  339
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Elisabeth Ketelsen      43 Lyngby           0,0   1:18,01  714
   2. Ritva Rennes            40 TuNMKY          42,22  1:29,31  526
   3. Anna-Maija Pyrrö        41 SWIM            47,31  1:40,79  354
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Heli Paalosalo          38 PUS             39,42  1:25,21  652 SE
  Hylätyt :
      Vivi-Ann Johansson      35 SK Elfsborg Vilppilähtö
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Marianne Grane          31 Hellas          48,86  1:40,60  540
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Britt Grilli            28 Hellas          46,41  1:38,14  685

13. Men 100 m butterfly


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Dan Pedersen            78 NORD            30,36  1:05,56  629
  Hylätyt :
      Matti Poutanen          77 MaU         Vilppilähtö
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Mika Ruusunen           70 HOT             30,85  1:07,71  619
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Olli Turpeinen          66 JoUS            37,31  1:23,05  353
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Lauri Heikkilä          64 S.C.P.          33,08  1:08,55  646
   2. Igor Lukonenko          63 Neva Stars      31,81  1:09,03  643
   3. Simo-Pekka Torsti       60 LaVi            32,85  1:13,53  558
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Antero Elovaara         59 LaVi            35,60  1:14,79  540
   2. Viktors Komarovs        58 Kipsala         34,10  1:15,04  544
   3. Timo Teponoja           55 LaVi            36,73  1:21,00  459
   4. Antti Uski              58 JoUS            36,65  1:23,45  396
   5. Kim Leidenius           56 KIS             40,64  1:27,81  353
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Toivo Honkonen          50 S.C.P.          35,32  1:16,97  598
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Markku Makkonen         48 SUS             41,37  1:29,79  396
   2. Kari Raassina           47 SWIM            49,55  1:46,90  241
  Hylätyt :
      Arto Mynttinen          48 LaVi        Vilppilähtö
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Ingvar Eriksson         44 Hellas          34,60  1:15,01  760
   2. Risto Lehtonen          43 KoUS            37,80  1:21,05  622
   3. Timo Lindgren           44 LaVi            42,05  1:31,90  413
   4. Pekka Hernberg          44 PoPy            57,43  1:58,95  191
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Lauri Malk              37 LaVi            42,78  1:29,65  568
   2. Terho Potinkara         36 TTU             48,08  1:36,00  482
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Martti Miettinen        34 LaVi            49,91  1:45,90  391

14. Women 100 m butterfly


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anu Räikkönen           79 SWIM            31,23  1:05,11  843 SE
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anna-Carin Nordin       70 IFK             34,98  1:12,33  673
   2. Katja Linnakylä         73 LaVi            35,62  1:15,09  581
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Linn Johansen           69 Skedsmo         36,06  1:18,21  539
   2. Elena Tsychkova         67 Hellas          42,06  1:32,37  335
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Leena Siren-Nikkanen    55 HSS              0,0   1:57,21  200
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Hillevi Perälä          51 Koo-Vee         53,47  1:52,58  247
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Inga Siro               45 Koo-Vee         53,03  1:48,11  326
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Virve Palos             42 Koo-Vee       1:06,69  2:32,35  128

15. Men 50 m breaststroke


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Emeri Lepp              76 Pärnu Uca       30,82  846
   2. Jori Johansson          77 Poseidon        32,22  734
   3. Teppo Paajanen          75 LaKa            33,70  653
   4. Martin Makundi          75 Ve              42,03  337
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Sami Wahlman            73 Poseidon        34,50  621
   2. Esa Övermark            70 TapU            38,75  453
   3. Timo Mäenpää            72 LaVi            40,70  383
   4. Sergei Zharov           71 KIS             42,52  339
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Ari Ailio               69 HMU             31,61  846 SE
   2. Timo Narumo             69 LaVi            34,20  668
   3. Orjan Krogh Hansen      65 Skedsmo         45,73  295
  Hylätyt :
      Henry Naethbohm         67 HSG Uni     Vilppilähtö
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Per Norlin              62 SKK             30,89 1000
   2. Juha Korhonen           62 KoUS            33,81  763
   3. Bjorn Starcke           63 Lyngby          36,65  589
   4. Aleksei Tereshtshenkov  63 U-Club          37,88  534
   5. Dirk Proeber            62 HSG Uni         38,03  536
   6. Ari Sormunen            62 HU              38,81  504
   7. Juha Pakkanen           60 Poseidon        39,12  509
   8. Tarmo Järvinen          62 HOT             39,84  466
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Dmitri Khodko           59 Moscow          33,04  859
   2. Juha Lairola            55 TurUS           33,64  879
   3. Torsten Proeber         58 HSG Uni         37,53  597
   4. Esko Heikkilä           59 HMU             40,35  472
   5. Richard Brooke          58 HSS             50,54  245
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Aleksander Batishtshev  53 U-Club          34,54  847
   2. Dieter Muehlner         53 HSG Uni         35,28  795
   3. Hannu Koivisto          53 Ve              37,84  644
   4. Eero Karevuo            54 Poseidon        40,23  525
  Hylätyt :
      Olafur Baldursson       52 KS          Vilppilähtö
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Hannu Kuokkanen         48 VUS-VSS         36,17  832
   2. Aksel Luige             49 U-Club          37,15  748
   3. Rolf Tegeback           48 Hellas          37,48  747
   4. Juhani Sillanpää        47 HSS             37,75  751
   5. Sauli Järvelä           49 KUS-GSS         45,56  406
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Einari Kirjavainen      42 SWIM            36,05 1001
   2. Egon Henninger          40 HSG Uni         36,43 1039
   3. Olle Burebo             44 Hellas          37,36  845
   4. Pertti Laaksonen        43 HU              37,78  843
   5. Aimo Niemi              42 TTU             41,11  675
   6. Juha Koski              42 LaVi            42,90  594
   7. Harri Salonen           44 LaVi            44,38  504
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Erik Forslund           37 Hellas          41,70  775
   2. Martti Lahti            37 LaVi            43,93  663
   3. Aarre Hyvärinen         39 TTU             44,26  600
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Lasse Knapp             32 VoVi            42,23  930
   2. Seppo Miettinen         32 TaTU            46,47  698
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Esko Salonen            26 TurUS           45,92 1013
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
  Hylätyt :
      Ilkka Wähälä            23 LaVi        Yhden käden maaliintulo
Sarja M
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Lennart Ingmo           19 Hellas        1:04,40  634
   2. Tapani Kosonen          19 Ve            1:20,13  329

16. Women 50 m breaststroke


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Marika Pulkkinen        77 Poseidon        37,67  728
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Päivi Korpela           74 SeUi            36,95  794
   2. Imke Höfling            70 TT Aquaterra    44,31  481
   3. Saija Tynkkynen         71 SiWa            47,85  378
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Johanna Kara            65 LaVi            38,13  806
   2. Linn Johansen           69 Skedsmo         38,49  743
   3. Satu Seppälä            67 Poseidon        43,49  528
   4. Outi Kaarnamo           69 KeUi            44,24  489
   5. Sari Luoto              67 Poseidon        46,52  432
   6. Sanna Lauslahti         66 LaVi            50,30  346
   7. Pauliina Melamies       68 Poseidon        54,21  269
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Svetlana Savino         64 TaTU            36,19  956 SE
   2. Mona Mattila            61 HSS             43,27  587
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Merja Salonen-Piira     58 Koo-Vee         41,96  678
   2. Svetlana Russina        57 Neva Stars      43,86  605
   3. Kerstin Rehnström       57 ESS             46,04  523
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Benita Virkki           50 TurUS           44,67  666
   2. Kirsti Kanerva          52 PUS             45,44  603
   3. Lena Johansson          54 NKK             48,47  476
   4. Winnie Gronbech         53 Hermes          48,66  481
   5. Marjatta Koivisto       52 Ve              49,91  455
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Kristina Ifström        45 HSS             47,02  652
   2. Liisa Laakso            48 PUS             48,48  548
   3. Pirjo-Leena Pitkänen    45 SWIM            48,53  593
   4. Pirkko Siikarla         46 PUS             53,08  441
  Hylätyt :
      Inga Siro               45 Koo-Vee     Vilppilähtö
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Tuula Koskivirta        41 PuU             50,64  592
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Heli Paalosalo          38 PUS             47,10  820 SE
   2. Anja Selenius           38 PuU             51,00  646
   3. Vivi-Ann Johansson      35 SK Elfsborg     51,72  700
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Sirkku Reini            27 LrU           1:04,09  555
   2. Barbro Thörnelöf        27 Hellas        1:04,91  534
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Fanny Larsen            20 GI            1:14,62  590

17. Men 100 m Individual Medley


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Pasi Helasuo            76 Poseidon        33,04  1:10,28  550
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bruno Nopponen          74 Pärnu Uca       29,17  1:01,60  832
   2. Samuli Ikävalko         70 Koo-Vee         31,42  1:07,66  656
   3. Mika Ruusunen           70 HOT             31,73  1:07,88  650
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Timo Narumo             69 LaVi             0,0   1:11,29  568
   2. Olli Turpeinen          66 JoUS            32,91  1:11,75  579
   3. Ari Laaksonen           66 SiWa            37,61  1:23,00  374
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Janne Virtanen          64 LaKa            29,49  1:04,03  839
   2. Holger Mundt            60 HSG Uni         30,28  1:05,63  830
   3. Per Norlin              62 SKK             33,69  1:08,79  698
   4. Juha Pakkanen           60 Poseidon        35,78  1:14,96  557
   5. Ahti Uusivuori          60 PUS             35,81  1:17,59  502
   6. Simo-Pekka Torsti       60 LaVi            35,17  1:17,88  497
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Dmitri Khodko           59 Moscow          31,90  1:07,01  794
   2. Ilkka Arola             59 Kajo            33,45  1:07,77  767
   3. Toomas Haggi            57 U-Club          33,74  1:10,95  694
   4. Ove Morin               56 Hellas          39,53  1:22,13  456
   5. Vesa Niemi              55 LaVi            39,45  1:23,42  444
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Martti Laajus           52 SiWa            33,42  1:12,93  709
   2. Hannu Koivisto          53 Ve              35,92  1:16,82  593
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Rolf Tegeback           48 Hellas          34,79  1:14,40  736
   2. Hannu Kuokkanen         48 VUS-VSS         34,65  1:14,97  719
   3. Bo Ljungberg            45 Hellas          38,39  1:17,92  696
   4. Lembit Laht             49 U-Club          37,54  1:18,17  619
   5. Juhani Sillanpää        47 HSS             39,91  1:20,95  587
   6. Timo Merikoski          46 S.C.P.          36,41  1:21,24  597
   7. Kari Raassina           47 SWIM            45,73  1:38,76  323
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Einari Kirjavainen      42 SWIM            39,71  1:19,76  712
   2. Olle Burebo             44 Hellas          42,77  1:26,93  517
   3. Timo Lindgren           44 LaVi            41,20  1:28,31  493
   4. Juha Koski              42 LaVi            48,81  1:38,45  379
   5. Pekka Hernberg          44 PoPy            53,85  1:49,27  260
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Peter Bergengren        38 Hellas          39,94  1:21,93  757
   2. Lauri Malk              37 LaVi             0,0   1:30,56  583
   3. Matti Nieminen          35 PoPy            53,33  1:45,84  396
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bo Amnell               33 Hellas          42,03  1:30,84  686
   2. Torsten Laakso          30 HSS             43,76  1:35,79  680
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Esko Salonen            26 TurUS           52,69  1:46,00  634
   2. Hans Leidenius          29 KIS           1:05,14  2:16,53  248

18. Women 100 m Individual Medley


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anu Räikkönen           79 SWIM            33,02  1:08,90  874
   2. Marika Pulkkinen        77 Poseidon        34,80  1:13,25  740
   3. Pirita Partinen         75 Poseidon        36,12  1:16,66  657
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Åsa Vikander            70 Hellas          35,50  1:13,08  801
   2. Päivi Korpela           74 SeUi            35,17  1:13,65  749
   3. Grith Sigsgaard         72 BS              36,69  1:17,68  652
   4. Jaana Sinervuo-Tarula   72 Poseidon        36,74  1:17,84  648
   5. Saija Tynkkynen         71 SiWa            48,15  1:40,66  303
  Hylätyt :
      Irina Kantonistova      70 LaVi        Yhden käden käännös (pu->su)
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Johanna Kara            65 LaVi            35,00  1:14,75  799
   2. Outi Kaarnamo           69 KeUi            38,31  1:21,96  574
   3. Satu Seppälä            67 Poseidon        38,08  1:22,00  589
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Tuija Riutta            64 SiWa            37,71  1:22,41  605
   2. Karen Malmquist         61 ODINN           39,57  1:23,92  600
   3. Eeva Kirjavainen        62 Ve              51,95  1:44,62  305
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Marina Jarova           58 KIS             36,83  1:18,23  781
   2. Reija Reini             58 Hellas          40,70  1:26,63  575
   3. Ulla Hölttä             57 HSS             39,81  1:27,17  575
  Hylätyt :
      Svetlana Russina        57 Neva Stars  Väärä uintiasento selkäuinnissa
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Marjatta Hara-Pietilä   51 Ve              42,00  1:26,99  657
   2. Eeva Hara-Lindström     53 Ve              44,39  1:32,04  530
   3. Kirsti Kanerva          52 PUS             46,56  1:34,49  501
   4. Lena Johansson          54 NKK             45,42  1:34,61  478
   5. Sirpa Visakoski         52 TurUS           46,02  1:34,98  493
   6. Hillevi Perälä          51 Koo-Vee         52,30  1:48,40  340
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Margareta Rainer        49 Hellas          39,83  1:21,12  851
   2. Margit Ohlsson          45 Hellas          38,47  1:26,17  791
   3. Seija Skyttä            48 PUS              0,0   1:41,03  452
   4. Liisa Laakso            48 PUS             50,76  1:41,30  448
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anna-Maija Pyrrö        41 SWIM            57,60  1:55,60  372
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Marianne Grane          31 Hellas          59,95  2:07,07  425

19. Men 4x50 m medley relay


Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m
   1. Poseidon                2  Poseidon        32,43  1:03,83  1:33,77  2:01,49  
        Sami Wahlman              73   32,43
        Jori Johansson            77   31,40 (+0,00)
        Pasi Helasuo              76   29,94 (+0,00)
        Juha Pakkanen             60   27,72 (+0,00) 0,00
   2. Tapiolan Uimarit        1  TapU            32,38  1:11,10  1:41,17  2:09,13 
        Kalervo Korpela           71   32,38
        Esa Övermark              70   38,72 (+0,00)
        Timo Grönqvist            70   30,07 (+0,00)
        Petri Ranta               66   27,96 (+0,00) 0,00
   3. Laaksolahden Viri       1  LaVi            35,63  1:15,99  1:45,82  2:13,59  
        Simo-Pekka Torsti         60   35,63
        Timo Mäenpää              72   40,36 (+0,00)
        Timo Narumo               69   29,83 (+0,00)
        Marko Lysmä               65   27,77 (+0,00) 0,00
  Hylätyt :
      Hsg Uni, Rostock, Ger   1  HSG Uni     Vapaauinnin potkuja rintauinnissa
        Nils Rudolph              68   31,53
        Henry Naethbohm           67   33,01 (+0,00)
        Lars Hinneburg            65   26,82 (+0,00)
        Olaf Ahlers               66   25,86 (+0,00) 0,00
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Vetehiset               1  Ve              38,07  1:20,07  1:56,27  2:29,82  
        Hannu Koivisto            53   38,07
        Martin Makundi            75   41,90 (+0,00)
        Jussi Kauhanen            79   36,20 (+0,00)
        Asko Saarinen             42   33,55 (+0,00) 0,00
   2. Kirkkonummen Uimaseura  1  KIS             45,30  1:27,64  2:02,16  2:46,53  
        Veikko Ruohonen           64   45,30
        Sergei Zharov             71   42,34 (+0,00)
        Kim Leidenius             56   34,52 (+0,00)
        Hans Leidenius            29   44,37 (+0,00) 0,00
  Hylätyt :
      Poseidon                3  Poseidon    Vaihtorikko 1. vaihto
        Martin Lönnqvist          71   47,04
        Eero Karevuo              54   42,59 (+0,00)
        Markku Berg               58   36,84 (+0,00)
        Risto Raitio              47   31,17 (+0,00) 0,00
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hsg Uni, Rostock, Ger   2  HSG Uni         31,51  1:08,54  1:39,00  2:08,09   
        Holger Mundt              60   31,51
        Egon Henninger            40   37,03 (+0,00)
        Torsten Proeber           58   30,46 (+0,00)
        Dieter Muehlner           53   29,09 (+0,00) 0,00
   2. U-Club, Tallinn         1  U-Club          34,75  1:11,42  1:44,63  2:14,10  
        Toomas Haggi              57   34,75
        Aksel Luige               49   36,67 (+0,00)
        Lembit Laht               49   33,21 (+0,00)
        Aleksander Batishtshev    53   29,47 (+0,00) 0,00
   3. S.C. Pingviinit         1  S.C.P.          36,45  1:11,34  1:44,02  2:15,75    
        Timo Merikoski            46   36,45
        Lauri Heikkilä            64   34,89 (+0,00)
        Toivo Honkonen            50   32,68 (+0,00)
        Rafik Neuman              48   31,73 (+0,00) 0,00
   4. Hellas, Tukholma        1  Hellas          38,28  1:17,23  1:48,94  2:21,25    
        Bosse Fogelberg           57   38,28
        Olle Burebo               44   38,95 (+0,00)
        Bosse Ljungberg           45   31,71 (+0,00)
        Ove Morin                 56   32,31 (+0,00) 0,00
   5. Laaksolahden Viri       2  LaVi            40,81  1:24,79  1:57,92  2:27,88    
        Vesa Niemi                55   40,81
        Harri Salonen             44   43,98 (+0,00)
        Antero Elovaara           59   33,13 (+0,00)
        Timo Teponoja             55   29,96 (+0,00) 0,00
   6. Swimming Jyväskylä      1  SWIM            39,85  1:18,46  1:59,99  2:30,06   
        Einari Kirjavainen        42   39,85
        Kari Raassina             47   38,61 (+0,00)
        Seppo Hytönen             56   41,53 (+0,00)
        Martti Lampinen           41   30,07 (+0,00) 0,00
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        2  Hellas          38,05  1:15,10  1:47,89  2:17,24   
        Peter Bergengren          38   38,05
        Rolf Tegeback             48   37,05 (+0,00)
        Ingvar Eriksson           44   32,79 (+0,00)
        Bengt Furberg             41   29,35 (+0,00) 0,00
   2. Turun Työväen Uimarit   1  TTU             38,99  1:19,40  1:57,02  2:33,53   
        Jukka Koivu               51   38,99
        Aimo Niemi                42   40,41 (+0,00)
        Terho Potinkara           36   37,62 (+0,00)
        Aarre Hyvärinen           39   36,51 (+0,00) 0,00
   3. Laaksolahden Viri       3  LaVi            42,58  1:25,80  2:03,57  2:40,16   
        Timo Lindgren             44   42,58
        Juha Koski                42   43,22 (+0,00)
        Lauri Malk                37   37,77 (+0,00)
        Martti Miettinen          34   36,59 (+0,00) 0,00
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        3  Hellas          39,15  1:44,81  2:25,19  3:05,21   
        Eric Forslund             37   39,15
        Lennart Ingmo             19 1:05,66 (+0,00)
        Bo Amnell                 33   40,38 (+0,00)
        George Wittlock           27   40,02 (+0,00) 0,00

20. Women 4x50 m medley relay


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Poseidon                1  Poseidon        37,06  1:14,80  1:46,77  2:16,34   
        Jaana Sinervuo-Tarula     72   37,06
        Marika Pulkkinen          77   37,74 (+0,00)
        Riikka Räsänen            78   31,97 (+0,00)
        Pirita Partinen           75   29,57 (+0,00) 0,00
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Laaksolahden Viri       1  LaVi            39,02  1:16,52  1:48,83  2:21,58   
        Anu Taivainen             71   39,02
        Johanna Kara              65   37,50 (+0,00)
        Katja Linnakylä           73   32,31 (+0,00)
        Maikki Torsti             63   32,75 (+0,00) 0,00
   2. Poseidon                2  Poseidon        40,19  1:26,61  2:03,77  2:36,84   
        Irma Reunanen             59   40,19
        Sari Luoto                67   46,42 (+0,00)
        Satu Seppälä              67   37,16 (+0,00)
        Hanna Tuomainen           78   33,07 (+0,00) 0,00
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        1  Hellas          37,96  1:22,54  2:01,52  2:29,96   
        Margit Ohlsson            45   37,96
        Reija Reini               58   44,58 (+0,00)
        Elena Tsychkova           67   38,98 (+0,00)
        Åsa Vikander              70   28,44 (+0,00) 0,00
   2. Vetehiset               1  Ve              42,81  1:34,90  2:08,25  2:42,44    
        Marika Polvi              63   42,81
        Marjatta Koivisto         52   52,09 (+0,00)
        Hannamari Pesonen         67   33,35 (+0,00)
        Marjatta Hara-Pietilä     51   34,19 (+0,00) 0,00
   3. Helsingfors Simsällskap 1  HSS             51,73  1:35,57  2:13,51  2:46,44    
        Anu-Eveliina Mattila      68   51,73
        Mona Mattila              61   43,84 (+0,00)
        Ulla Hölttä               57   37,94 (+0,00)
        Leena Brooke              60   32,93 (+0,00) 0,00
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Porin Uimaseura         1  PUS             51,53  1:37,15  2:25,55  2:58,62   
        Liisa Laakso              48   51,53
        Kirsti Kanerva            52   45,62 (+0,00)
        Seija Skyttä              48   48,40 (+0,00)
        Taina Miekka              59   33,07 (+0,00) 0,00
   2. Koo-Vee, Tampere        1  Koo-Vee         57,98  1:39,55  2:26,73  3:08,22    
        Virve Palos               42   57,98
        Merja Salonen-Piira       58   41,57 (+0,00)
        Inga Siro                 45   47,18 (+0,00)
        Hillevi Perälä            51   41,49 (+0,00) 0,00
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        2  Hellas          49,00  1:48,38  2:28,37  3:13,45    
        Kerstin Gjöres            27   49,00
        Britt Grilli              28   59,38 (+0,00)
        Margareta Rainer          49   39,99 (+0,00)
        Marianne Grane            31   45,08 (+0,00) 0,00