1. Women 400 m freestyle
2. Men 400 m freestyle
3. Women 50 m butterfly
4. Men 50 m butterfly
5. Women 100 m breaststroke
6. Men 100 m breaststroke
7. Women 100 m backstroke
8. Men 100 m backstroke
9. Women 4x50 m free relay
10. Men 4x50 m free relay

  Open Nordic Masters Championships
  2.-03.10.04  Espoonlahti, Finland  25 m
  Laaksolahden Viri and Poseidon

1. Women 400 m freestyle


Sarja A
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Anu Räikkönen           79 SWIM          1:06,11  2:16,74  3:29,03  4:39,75  850 SE
   2. Pirita Partinen         75 Poseidon      1:13,43  2:30,65  3:46,96  5:02,62  696
Sarja B
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Grith Sigsgaard         72 BS            1:06,82  2:17,36  3:29,05  4:39,52  911
   2. Anna-Carin Nordin       70 IFK           1:11,99  2:28,10  3:44,92  4:59,03  761
   3. Päivi Korpela           74 SeUi          1:11,64  2:29,24  3:49,04  5:09,40  657
   4. Hanna-Greta Puurtinen   70 Koo-Vee       1:14,30  2:35,30  3:57,76  5:20,45  618
   5. Imke Höfling            70 TT Aquaterra  1:19,72  2:45,09  4:11,33  5:37,60  529
Sarja C
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Anu-Eveliina Mattila    68 HSS           1:15,52  2:39,47  4:07,38  5:34,38  558
   2. Sari Luoto              67 Poseidon      1:24,51  2:54,60  4:25,82  5:54,95  472
   3. Tiina Rostela           67 HSS           1:25,14  2:55,60  4:26,98  5:57,53  462
Sarja D
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Marja Räikkälä          62 LaVi          1:15,33  2:36,27  3:59,77  5:23,58  671 SE
   2. Tuija Riutta            64 SiWa          1:16,82  2:39,30  4:04,42  5:31,00  608
   3. Karen Malmquist         61 ODINN         1:16,79  2:43,40  4:13,61  5:45,08  562
   4. Maikki Torsti           63 LaVi          1:19,92  2:50,26  4:23,63  5:55,81  497
Sarja E
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Merja Salonen-Piira     58 Koo-Vee       1:26,45  3:05,01  4:46,59  6:25,11  426
Sarja F
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Marjatta Hara-Pietilä   51 Ve            1:23,39  2:57,18  4:33,58  6:09,69  557
   2. Leena Kaseva            54 LaVi          1:32,13  3:09,89  4:47,14  6:20,87  477
   3. Lena Johansson          54 NKK           1:27,46  3:07,49  4:51,08  6:30,64  442
Sarja G
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Margareta Rainer        49 Hellas        1:59,85  3:24,34  4:47,73  5:27,92  839
   2. Pirkko Siikarla         46 PUS           1:42,81  3:34,94  5:25,28  7:06,59  413
Sarja H
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Elisabeth Ketelsen      43 Lyngby        2:11,00  2:58,32  4:32,72  6:03,34  730
   2. Ritva Rennes            40 TuNMKY        2:31,21  3:23,83  5:11,58  6:55,65  539 SE
Sarja I
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Vivi-Ann Johansson      35 SK Elfsborg   2:12,19  3:00,34  4:41,53  6:24,71  826
   2. Heli Paalosalo          38 PUS           2:30,61  3:24,33  5:10,99  6:53,02  591 SE
Sarja K
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Britt Grilli            28 Hellas        2:43,30  3:41,46  5:37,82  7:28,17  743

2. Men 400 m freestyle


Sarja A
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Dan Pedersen            78 NORD          1:03,93  2:13,67  3:25,11  4:36,82  648
   2. Oskari Westerholm       75 Poseidon      1:39,07  3:34,79  5:31,05  7:22,36  163
Sarja B
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Samuli Ikävalko         70 Koo-Vee       1:06,25  2:14,12  3:23,08  4:34,04  725
   2. Mikko Soini             72 SeUi          1:07,73  2:21,25  3:37,86  4:55,43  566
Sarja C
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Juha Vepsäläinen        67 Simmis        1:06,01  2:15,33  3:24,56  4:32,51  766
   2. Aldis Abolinsh          66 Kipsala       1:13,11  2:31,92  3:52,80  5:12,23  516
   3. Kai-Asser Skog          66 LrU           1:15,96  2:41,71  4:09,83  5:37,55  408
Sarja D
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Simo-Pekka Torsti       60 LaVi          1:10,02  2:28,10  3:44,69  4:56,04  664
   2. Veikko Ruohonen         64 KIS           1:24,83  3:08,59  4:57,89  6:42,96  247
   3. Johan Raimund Tellefsen 62 Skedsmo       1:36,07  3:20,92  5:08,39  6:52,64  237
Sarja E
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Edgars Ozolinsh         59 Kipsala       1:09,95  2:28,16  3:44,34  4:56,36  673
   2. Timo Teponoja           55 LaVi          1:14,48  2:38,62  4:04,36  5:29,33  530
   3. Seppo Hytönen           56 SWIM          1:22,78  2:52,56  4:20,32  5:52,78  422
   4. Sulevi Pellinen         56 HOT           1:23,74  3:03,71  4:46,25  6:29,22  314
   5. Richard Brooke          58 HSS           1:54,49  4:09,98  6:31,97  7:43,96  179
Sarja G
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Markku Makkonen         48 SUS           1:12,62  2:33,67  3:54,80  5:15,22  710
   2. Bo Ljungberg            45 Hellas        1:15,92  2:36,88  3:59,75  5:21,27  729
   3. Aleksandr Bashmakov     49 Moskova       1:14,23  2:37,61  4:03,15  5:30,26  602
Sarja H
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Espen Engebretsen       40 Drammen       1:18,91  2:47,14  4:15,05  5:40,94  716
   2. Olav Lukin              44 U-Club        1:38,95  3:33,93  5:33,29  7:30,69  272
Sarja I
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Lauri Malk              37 LaVi          1:22,48  2:52,83  4:24,20  5:51,20  733
Sarja J
      nimi                    sv seura           100 m    200 m    300 m    400 m Mpts
   1. Martti Miettinen        34 LaVi          1:31,43  3:11,78  4:54,06  6:32,62  596

3. Women 50 m butterfly


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Marika Pulkkinen        77 Poseidon        31,18  799
   2. Riikka Räsänen          78 Poseidon        31,93  737
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Åsa Vikander            70 Hellas          31,18  859
   2. Jaana Sinervuo-Tarula   72 Poseidon        32,39  749
   3. Katja Linnakylä         73 LaVi            32,67  722
   4. Anne Christine Wettre   73 Skedsmo         36,66  511
   5. Saija Tynkkynen         71 SiWa            46,62  254
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Petra Rantala           69 LD-LD           33,18  721
   2. Hannamari Pesonen       67 Ve              33,44  723
   3. Johanna Kara            65 LaVi            33,62  731
   4. Linn Johansen           69 Skedsmo         34,11  664
   5. Outi Kaarnamo           69 KeUi            35,72  578
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Leena Brooke            60 HSS             39,63  483
   2. Maikki Torsti           63 LaVi            42,86  364
   3. Marika Polvi            63 Ve              43,39  350
   4. Eeva Kirjavainen        62 Ve              46,00  299
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Marina Jarova           58 KIS             34,40  765 SE
   2. Ulla Hölttä             57 HSS             37,53  600
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Eeva Hara-Lindström     53 Ve              41,31  488
   2. Sirpa Visakoski         52 TurUS           42,47  460
   3. Hillevi Perälä          51 Koo-Vee         45,50  383
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Inga Siro               45 Koo-Vee         46,56  418
   2. Seija Skyttä            48 PUS             48,45  341
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Virve Palos             42 Koo-Vee       1:02,36  191

4. Men 50 m butterfly


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Emeri Lepp              76 Pärnu Uca       26,38  903
   2. Teppo Paajanen          75 LaKa            26,87  863
   3. Niklas Egmar            75 SKK             27,49  805
   4. Robert Lövström         75 SKK             27,73  785
   5. Matti Poutanen          77 MaU             27,90  756
   6. Christian Lundgren      78 Spårvägen       28,51  703
   7. Hannu Korhonen          79 MaU             29,07  657
   8. Peter Aronsson          77 Spårvägen       29,65  630
      Dan Pedersen            78 NORD            29,65  625
  10. Pasi Helasuo            76 Poseidon        30,11  607
  11. Jan Zapasnik            79 MaU             30,44  572
  12. Marko Väisänen          76 FrY             31,46  532
  13. Martin Makundi          75 Ve              40,46  253
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Conny Wennberg          73 SKK             28,25  757
   2. Erik Rundfelt           72 SKK             28,75  726
   3. Danne Karlsson          74 SKK             29,42  664
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Lars Hinneburg          65 HSG Uni         27,12  945
   2. Henry Naethbohm         67 HSG Uni         27,67  866
   3. Mats Norlin             65 SKK             28,73  795
   4. Nils Rudolph            68 HSG Uni         29,15  731
   5. Veijo Tolonen           67 KKuhat          29,51  714
   6. Mikko Juha Hämäläinen   66 SeUi            29,63  714
   7. Timo Narumo             69 LaVi            29,84  673
   8. Olli Turpeinen          66 JoUS            31,47  596
  Hylätyt :
      Olaf Ahlers             66 HSG Uni     Vilppilähtö
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Janne Virtanen          64 LaKa            26,72 1003 SE
   2. Holger Mundt            60 HSG Uni         28,97  839
   3. Igor Lukonenko          63 Neva Stars      29,74  738
   4. Simo-Pekka Torsti       60 LaVi            31,09  678
   5. Dirk Proeber            62 HSG Uni         32,07  598
   6. Ahti Uusivuori          60 PUS             33,23  556
   7. Sergei Skorobogatov     62 Neva Stars      33,57  521
   8. Kari Kujala             61 SiWa            35,04  466
   9. Juha Pakkanen           60 Poseidon        35,08  472
  10. Pertti Rasilainen       64 S.C.P.          37,35  367
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Jarmo Miinin            56 JoUS            30,76  754
   2. Torsten Proeber         58 HSG Uni         31,00  709
   3. Viktors Komarovs        58 Kipsala         31,74  661
   4. Antti Uski              58 JoUS            32,12  637
   5. Antero Elovaara         59 LaVi            32,55  602
   6. Bo Fogelberg            57 Hellas          32,93  603
   7. Timo Teponoja           55 LaVi            33,75  582
   8. Ove Morin               56 Hellas          34,05  556
   9. Kim Leidenius           56 KIS             34,60  530
  10. Sulevi Pellinen         56 HOT             47,29  207
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Toivo Honkonen          50 S.C.P.          32,39  737
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Rolf Tegeback           48 Hellas          31,56  838
   2. Frank Seebald           49 HSG Uni         34,04  651
   3. Lembit Laht             49 U-Club          34,12  646
   4. Kari Raassina           47 SWIM            42,98  341
  Hylätyt :
      Hannu Kuokkanen         48 VUS-VSS     Vilppilähtö
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Ingvar Eriksson         44 Hellas          31,91  907
   2. Einari Kirjavainen      42 SWIM            32,09  950
   3. Bengt Furberg           41 Hellas          33,82  839
   4. Olle Burebo             44 Hellas          34,07  745
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Peter Bergengren        38 Hellas          33,01 1005
   2. Terho Potinkara         36 TTU             36,50  805
   3. Matti Nieminen          35 PoPy            45,18  443
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Bo Amnell               33 Hellas          38,96  755
   2. Torsten Laakso          30 HSS             39,13  866
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m Mpts
   1. Esko Salonen            26 TurUS           49,17  552
   2. Teuvo Länsiharju        28 PiTU            52,38  404

5. Women 100 m breaststroke


Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Päivi Korpela           74 SeUi            38,37  1:21,39  692
   2. Grith Sigsgaard         72 BS              40,42  1:25,47  611
   3. Imke Höfling            70 TT Aquaterra    47,59  1:41,12  377
   4. Saija Tynkkynen         71 SiWa            49,92  1:46,67  318
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Johanna Kara            65 LaVi            37,71  1:21,16  779
   2. Elena Tsychkova         67 Hellas          44,35  1:32,32  515
   3. Sari Luoto              67 Poseidon         0,0   1:41,73  385
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Svetlana Savino         64 TaTU            36,83  1:18,29  881 SE
   2. Mona Mattila            61 HSS             45,38  1:35,75  505
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Svetlana Russina        57 Neva Stars       0,0   1:34,97  555
   2. Merja Salonen-Piira     58 Koo-Vee         44,73  1:35,21  541
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Benita Virkki           50 TurUS           47,08  1:38,65  576
   2. Lena Johansson          54 NKK             49,27  1:41,82  478
   3. Winnie Gronbech         53 Hermes          53,27  1:50,50  382
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Pirjo-Leena Pitkänen    45 SWIM            49,70  1:44,14  560
   2. Inga Siro               45 Koo-Vee         50,00  1:44,44  555
   3. Kristina Ifström        45 HSS             51,35  1:46,29  526
   4. Liisa Laakso            48 PUS             51,81  1:47,47  469
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Tuula Koskivirta        41 PuU             52,45  1:49,69  543
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anja Selenius           38 PuU             51,71  1:48,75  621
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Sirkku Reini            27 LrU           1:05,62  2:23,18  464 SE
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Fanny Larsen            20 GI               0,0   2:52,35  446

6. Men 100 m breaststroke


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Mikko Kolari            75 Poseidon        38,24  1:23,18  459
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Conny Wennberg          73 SKK             35,69  1:15,56  625
   2. Sami Wahlman            73 Poseidon        35,10  1:15,59  624
   3. Jari Loppi              70 SeUi            39,08  1:21,47  516
   4. Timo Mäenpää            72 LaVi            41,70  1:28,10  399
  Hylätyt :
      Mika Ruusunen           70 HOT         Vilppilähtö
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Ari Ailio               69 HMU             34,06  1:13,61  708
   2. Jari Satokangas         65 NumKis          37,66  1:17,88  630
   3. Ari Laaksonen           66 SiWa            40,43  1:29,13  415
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Per Norlin              62 SKK             32,05  1:09,40  932
   2. Juha Korhonen           62 KoUS            36,68  1:18,49  644
   3. Bjorn Starcke           63 Lyngby          37,45  1:20,47  589
   4. Aleksei Tereshtshenkov  63 U-Club           0,0   1:23,14  534
   5. Dirk Proeber            62 HSG Uni         39,81  1:23,74  531
   6. Tarmo Järvinen          62 HOT             40,06  1:26,20  486
   7. Pertti Rasilainen       64 S.C.P.          40,59  1:27,73  447
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Juha Lairola            55 TurUS           35,66  1:16,19  800
   2. Toomas Haggi            57 U-Club          36,64  1:18,25  710
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Dieter Muehlner         53 HSG Uni         36,90  1:22,42  659
   2. Hannu Koivisto          53 Ve              40,29  1:24,29  616
   3. Olafur Baldursson       52 KS              40,47  1:27,14  570
   4. Eero Karevuo            54 Poseidon        42,07  1:31,42  473
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Rolf Tegeback           48 Hellas          39,91  1:22,90  730
   2. Juhani Sillanpää        47 HSS             40,13  1:25,37  687
   3. Aksel Luige             49 U-Club          42,03  1:26,40  629
   4. Sauli Järvelä           49 KUS-GSS          0,0   1:38,58  423
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Pertti Laaksonen        43 HU              40,15  1:22,04  870
   2. Einari Kirjavainen      42 SWIM            40,41  1:25,47  794
   3. Egon Henninger          40 HSG Uni         40,95  1:25,50  849
   4. Olle Burebo             44 Hellas          43,58  1:31,43  609
   5. Juha Koski              42 LaVi            45,94  1:36,91  545
   6. Pekka Hernberg          44 PoPy            51,34  1:49,42  355
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Erik Forslund           37 Hellas          43,98  1:32,53  750
   2. Martti Lahti            37 LaVi            46,09  1:37,40  643
   3. Aarre Hyvärinen         39 TTU             45,94  1:39,81  553
   4. Urpo Siren              36 NumKis          47,87  1:43,57  557
Sarja J
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Lasse Knapp             32 VoVi            44,24  1:36,81  816
   2. Martti Miettinen        34 LaVi            50,69  1:46,04  565
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Esko Salonen            26 TurUS            0,0   1:47,70  830
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Ilkka Wähälä            23 LaVi             0,0   2:34,51  346
Sarja M
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Lennart Ingmo           19 Hellas        1:09,38  2:26,21  573

7. Women 100 m backstroke


Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Anna-Carin Nordin       70 IFK             37,48  1:16,04  673
   2. Päivi Korpela           74 SeUi            37,49  1:16,80  626
   3. Hanna-Greta Puurtinen   70 Koo-Vee         38,52  1:19,28  594
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Johanna Kara            65 LaVi            36,08  1:13,82  786 SE
   2. Anu-Eveliina Mattila    68 HSS             37,83  1:18,41  630
   3. Satu Seppälä            67 Poseidon        40,19  1:22,47  548
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Tuija Riutta            64 SiWa            39,78  1:21,58  591
   2. Karen Malmquist         61 ODINN           42,49  1:26,72  515
   3. Marika Polvi            63 Ve              44,67  1:33,48  399
   4. Mona Mattila            61 HSS             53,67  1:48,31  265
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Ulla Hölttä             57 HSS             41,26  1:24,11  607
   2. Irma Reunanen           59 Poseidon        40,98  1:25,36  559
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Eeva Hara-Lindström     53 Ve              46,77  1:36,45  437
   2. Lena Johansson          54 NKK             49,53  1:39,60  388
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Margit Ohlsson          45 Hellas           0,0   1:21,71  880
   2. Liisa Laakso            48 PUS             53,07  1:49,68  335
   3. Raija Vainionpää        48 SeUi            55,72  1:55,22  289
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Elisabeth Ketelsen      43 Lyngby          44,55  1:29,55  710
   2. Ritva Rennes            40 TuNMKY          50,75  1:43,99  501 SE
   3. Anna-Maija Pyrrö        41 SWIM             0,0   2:06,08  272
   4. Virve Palos             42 Koo-Vee       1:02,97  2:11,14  233
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Vivi-Ann Johansson      35 SK Elfsborg     45,15  1:31,66  889
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
  Hylätyt :
      Lisa Friss              23 GI          Poikkeaminen selkäuintiasennosta

8. Men 100 m backstroke


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Dan Pedersen            78 NORD            32,37  1:06,91  560
   2. Matti Poutanen          77 MaU             33,19  1:07,90  540
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bruno Nopponen          74 Pärnu Uca       29,57  1:00,57  783
   2. Mikko Soini             72 SeUi            30,56  1:05,49  633
   3. Samuli Ikävalko         70 Koo-Vee         33,27  1:08,49  566
   4. Martin Lönnqvist        71 Poseidon        49,07  1:42,32  168
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Janne Virtanen          64 LaKa            30,53  1:03,78  759 SE
   2. Lauri Heikkilä          64 S.C.P.          33,16  1:08,05  625
   3. Ahti Uusivuori          60 PUS             37,19  1:18,36  436
   4. Juha Pakkanen           60 Poseidon        39,37  1:20,62  401
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Esko Heikkilä           59 HMU             41,67  1:27,24  322
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Martti Laajus           52 SiWa            35,68  1:14,56  593
Sarja G
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Timo Merikoski          46 S.C.P.          37,58  1:22,08  518
   2. Pedro Gutjeres          49 Moskova         39,91  1:23,82  449
   3. Markku Makkonen         48 SUS             40,98  1:26,52  419
   4. Raimo Hiltunen          46 Poseidon        43,51  1:28,45  414
   5. Kari Raassina           47 SWIM            50,33  1:43,46  251
Sarja H
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Martti Lampinen         41 SWIM            43,68  1:27,87  493
   2. Timo Lindgren           44 LaVi            43,53  1:29,25  427
   3. Pekka Hernberg          44 PoPy             0,0   1:57,68  186
Sarja I
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Erik Forslund           37 Hellas          41,51  1:25,92  610
   2. Lauri Malk              37 LaVi            46,61  1:36,91  425
   3. Matti Nieminen          35 PoPy            52,79  1:50,42  312
Sarja K
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Esko Salonen            26 TurUS           54,72  1:52,63  473
  Hylätyt :
      Teuvo Länsiharju        28 PiTU        Poikkeaminen selkäuintiasennosta
Sarja L
      nimi                    sv seura            50 m    100 m Mpts
   1. Bertil Sandqvist        21 LaVi          1:57,66  3:51,51   79

9. Women 4x50 m free relay


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m
   1. Poseidon                1  Poseidon        29,32    59,72  1:29,61  1:58,85 SE 
        Marika Pulkkinen          77   29,32
        Jaana Sinervuo-Tarula     72   30,30 (+0,00)
        Pirita Partinen           75   29,89 (+0,00)
        Riikka Räsänen            78   29,24 (+0,00) 0,00
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m
   1. Poseidon                2  Poseidon        33,14  1:08,01  1:41,60  2:15,32   
        Anu Ilander               68   33,14
        Sari Luoto                67   34,87 (+0,00)
        Satu Seppälä              67   33,59 (+0,00)
        Irma Reunanen             59   33,72 (+0,00) 0,00
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m
   1. Hellas, Tukholma        1  Hellas          32,39  1:04,98  1:39,17  2:07,25  
        Margareta Rainer          49   32,39
        Reija Reini               58   32,59 (+0,00)
        Elena Tsychkova           67   34,19 (+0,00)
        Åsa Vikander              70   28,08 (+0,00) 0,00
   2. Laaksolahden Viri       1  LaVi            31,35  1:07,66  1:40,62  2:10,28 SE  
        Johanna Kara              65   31,35
        Leena Kaseva              54   36,31 (+0,00)
        Maikki Torsti             63   32,96 (+0,00)
        Katja Linnakylä           73   29,66 (+0,00) 0,00
   3. Helsingfors Simsällskap 1  HSS             32,67  1:07,51  1:41,83  2:14,14
        Anu-Eveliina Mattila      68   32,67
        Tiina Rostela             67   34,84 (+0,00)
        Ulla Hölttä               57   34,32 (+0,00)
        Leena Brooke              60   32,31 (+0,00) 0,00
   4. Vetehiset               1  Ve              31,92  1:09,12  1:46,71  2:21,26
        Hanna-Mari Pesonen        67   31,92
        Marika Polvi              63   37,20 (+0,00)
        Eeva Kirjavainen          62   37,59 (+0,00)
        Marjatta Hara-Pietilä     51   34,55 (+0,00) 0,00
   5. Koo-Vee, Tampere        1  Koo-Vee         40,39  1:20,95  1:57,74  2:29,93
        Hillevi Perälä            51   40,39
        Inga Siro                 45   40,56 (+0,00)
        Merja Salonen-Piira       58   36,79 (+0,00)
        Hanna-Greta Puurtinen     70   32,19 (+0,00) 0,00
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Porin Uimaseura         1  PUS             40,81  1:55,81     0,0   2:28,57   
        Liisa Laakso              48   40,81
        Seija Skyttä              48 1:15,00 (+0,00)
        Kirsti Kanerva            52    0,0  (+0,00)
        Taina Miekka              59 2:28,57 (+0,00) 0,00
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        2  Hellas          43,11  1:26,35     0,0   2:58,65  
        Kerstin Gjöres            27   43,11
        Marianne Grane            31   43,24 (+0,00)
        Barbro Thörnelöf          27    0,0  (+0,00)
        Britt Grilli              28 2:58,65 (+0,00) 0,00

10. Men 4x50 m free relay


Sarja A
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Skk, Stockholm, Swe     1  SKK             25,64    50,99  1:16,80  1:44,92   
        Robert Lövström           75   25,64
        Niklas Egmar              75   25,35 (+0,00)
        Conny Wennberg            73   25,81 (+0,00)
        Danne Karlsson            74   28,12 (+0,00) 0,00
   2. Spårvägens Sf, Swe      1  Spårvägen       26,39    52,92  1:22,74  1:52,95   
        Peter Aronsson            77   26,39
        Andreas Wickbom           74   26,53 (+0,00)
        Kristian Lundgren         78   29,82 (+0,00)
        Matti Egmar               78   30,21 (+0,00) 0,00
Sarja B
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Skk, Stockholm, Swe     2  SKK             26,84    51,52  1:17,94  1:44,06  
        Björn Möller              72   26,84
        Mats Norlin               65   24,68 (+0,00)
        Erik Rundfelt             72   26,42 (+0,00)
        Per Norlin                62   26,12 (+0,00) 0,00
   2. Seinäjoen Uimarit       1  SeUi            26,80    54,87  1:23,95  1:50,55  
        Mikko Soini               72   26,80
        Jari Loppi                70   28,07 (+0,00)
        Juha-Pekka Soini          68   29,08 (+0,00)
        Mikko Juha Hämäläinen     66   26,60 (+0,00) 0,00
   3. Tapiolan Uimarit        1  TapU            27,07    56,62  1:24,80  1:52,72   
        Timo Grönqvist            70   27,07
        Esa Övermark              70   29,55 (+0,00)
        Kalervo Korpela           71   28,18 (+0,00)
        Petri Ranta               66   27,92 (+0,00) 0,00
  Hylätyt :
      Hsg Uni, Rostock, Ger   1  HSG Uni     Vilppilähtö
        Henry Naethbohm           67   25,63
        Lars Hinneburg            65   28,03 (+0,00)
        Olaf Ahlers               66   21,89 (+0,00)
        Nils Rudolph              68   24,37 (+0,00) 0,00
      Poseidon                2  Poseidon    Vilppilähtö
        Mikko Kolari              75   32,43
        Martin Lönnqvist          71   30,90 (+0,00)
        Oskari Westerholm         75   37,26 (+0,00)
        Raimo Hiltunen            46   34,82 (+0,00) 0,00
Sarja C
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Poseidon                4  Poseidon        28,70    59,16  1:24,67  1:50,39   
        Juha Pakkanen             60   28,70
        Risto Raitio              47   30,46 (+0,00)
        Pasi Helasuo              76   25,51 (+0,00)
        Sami Wahlman              73   25,72 (+0,00) 0,00
   2. Laaksolahden Viri       2  LaVi            28,43    55,30  1:24,47  1:51,08  
        Marko Lysmä               65   28,43
        Timo Narumo               69   26,87 (+0,00)
        Timo Teponoja             55   29,17 (+0,00)
        Simo-Pekka Torsti         60   26,61 (+0,00) 0,00
Sarja D
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hsg Uni, Rostock, Ger   2  HSG Uni         30,65    57,00  1:26,27  1:54,54   
        Egon Henninger            40   30,65
        Holger Mundt              60   26,35 (+0,00)
        Dieter Muehlner           53   29,27 (+0,00)
        Torsten Proeber           58   28,27 (+0,00) 0,00
   2. Hellas, Tukholma        1  Hellas          29,57  1:00,88  1:30,89  1:59,47  
        Bo Ljungberg              45   29,57
        Ove Morin                 56   31,31 (+0,00)
        Olle Burebo               44   30,01 (+0,00)
        Bosse Fogelberg           57   28,58 (+0,00) 0,00
   3. S.C. Pingviinit         1  S.C.P.          31,74  1:03,75  1:33,92  2:01,75  
        Timo Merikoski            46   31,74
        Rafik Neuman              48   32,01 (+0,00)
        Lauri Heikkilä            64   30,17 (+0,00)
        Toivo Honkonen            50   27,83 (+0,00) 0,00
   4. Swimming Jyväskylä      1  SWIM            31,54  1:06,13  1:37,26  2:09,13   
        Martti Lampinen           41   31,54
        Einari Kirjavainen        42   34,59 (+0,00)
        Kari Raassina             47   31,13 (+0,00)
        Seppo Hytönen             56   31,87 (+0,00) 0,00
Sarja E
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        2  Hellas          29,03    57,71  1:27,36  1:55,68   
        Rolf Tegeback             48   29,03
        Bengt Furberg             41   28,68 (+0,00)
        Ingvar Eriksson           44   29,65 (+0,00)
        Peter Bergengren          38   28,32 (+0,00) 0,00
   2. Turun Työväen Uimarit   1  TTU             31,21  1:08,17  1:42,04  2:18,75   
        Jukka Koivu               51   31,21
        Aimo Niemi                42   36,96 (+0,00)
        Terho Potinkara           36   33,87 (+0,00)
        Aarre Hyvärinen           39   36,71 (+0,00) 0,00
   3. Laaksolahden Viri       1  LaVi            32,91  1:09,68  1:45,22  2:20,77    
        Lauri Malk                37   32,91
        Martti Miettinen          34   36,77 (+0,00)
        Martti Lahti              37   35,54 (+0,00)
        Timo Lindgren             44   35,55 (+0,00) 0,00
Sarja F
      nimi                    sv seura            50 m    100 m    150 m    200 m 
   1. Hellas, Tukholma        3  Hellas          34,02  1:41,58  2:22,40  2:56,48  
        Bo Amnell                 33   34,02
        Arne Jutner               20 1:07,56 (+0,00)
        George Wittlock           27   40,82 (+0,00)
        Eric Forslund             37   34,08 (+0,00) 0,00