
Er din klubb klar for årsmøte?
Det er nytt år, og derfor tid for å avholde årsmøter i alle idrettslag. Fristen for å avholde årsmøtet i idrettslaget er 31.mars.
Les mer om gjennomføring av årsmøte på NIF sin informasjonsside om årsmøte i idrettslag.
Valgkomiteen bør være godt igang med å finne nye personer til styrene. Les mer om valgkomite.
Alle særidrettslag skal avholde årsmøte. For grupper i fleridrettslag er årsmøtetid en ypperlig anledning til å skive en god årsberetning som sendes til hovedstyret i idrettslaget. Årsmøtet skal kun skje i hovedstyret i et fleridrettslag. Men gruppestyrene kan ha egne møter der de blant annet vedtar årsberetning for forrige år. Les mer på NIF sin side om årsmøter for fleridrettslag.
I «lovnorm for idrettslag» ligger det en oppskrift som på en fin måte beskriver hvordan man skal gjennomføre et godkjent årsmøte.
Årsmøtet skal:
- Godkjenne de stemmeberettigede.
- Godkjenne innkallingen, saklisten og forretningsorden.
- Velge dirigent, referent, samt to medlemmer til å underskrive protokollen.
- Behandle idrettslagets årsberetning, herunder eventuelle gruppeårsmeldinger.
- Behandle idrettslagets regnskap i revidert stand.
- Behandle forslag og saker.
- Fastsette medlemskontingent på minst kr 100, og treningsavgift, eller gi gruppestyrene fullmakt til å fastsette treningsavgift for gruppens aktivitet.
- Vedta idrettslagets budsjett.
- Behandle idrettslagets organisasjonsplan.
- Foreta følgende valg:
- Leder og nestleder.
- [antall] styremedlem og [antall] varamedlem.
- Øvrige valg i henhold til vedtatt organisasjonsplan, jf. pkt. 9.
- To revisorer.
- Representanter til ting og møter i de organisasjonsledd idrettslaget har representasjonsrett eller gi styret fullmakt til å oppnevne representantene.
- Valgkomité med leder, to medlemmer og ett varamedlem.
Vel møtt! Lykke til med deres årsmøte!









